V roce 1969 objevil prof. I. Freedvich a J. M. McCord enzym superoxiddismutáza (SOD). Je to důležitý enzym zkoumaný v souvislosti s léčbou rakoviny.Lidské tělo během metabolismu vylučujeme nebezpečné aktivní formy kyslíku. Enzym SOD kyslíkové radikály ničí.
Superoxid dismutáza (SOD) souvisí s dlouhověkostí!
Superoxiddismutáza (též SOD - anglicky superoxidedismutaze) je přirozeně se vyskytující enzym (důležitý, přirozený, tělu vlastní antioxidant), který chrání tělo před aktivními volnými kyslíkovými radikály.
SOD má zvláštní význam jako antioxidant, který může pomoci k ochraně proti destrukci buněk (počátek bujení). Má výraznou schopnost neutralizovat superoxidový radikál, který je jedním z nejvíce škodlivých volných radikálů a přeměňuje ho na méně toxický peroxid vodíku. Jeho množství, stejně jako mnoho dalších ochranných látek, které se přirozeně vyskytují v těle, se s postupujícím věkem a v závislosti na genetických dispozicích bohužel snižuje. SOD je také důležitý v mnoha dalších aspektech zdraví a dlouhověkosti.
SOD (superoxiddismutáza) je jedním nejsilnějších antioxidantů, který chrání buňky a tkáně těla před působením volných radikálů. Je důležitým faktorem pro obranyschopnost organismu.
SOD je pouze jedním z mnoha antioxidantů obsažených v čaze. Divoce rostoucí sibiřská čaga obsahuje mimořádné množství SOD ve srovnání s jinými léčivými houbami, populárními džusy a ovocem s vysokým obsahem antioxidantů.
Následující testy poskytují důkaz mimořádných antioxidačních vlastností a ochranných účinků sibiřské čagy.
SOD hodnota na /1g:
Sibiřská Čaga 35 000 jednotek/g
Linghzi/Reishi 1400 jednotek/g
Agaricus 1500 jednotek/g
PhellintusLinteus1400 jednotek/g
GrifolaFrondosa1400 jednotek/g
Lanýže860 jednotek/g
(Odbor zdravotnictví a stravovací služby Research / Center –Tokio, Japonsko)
Sibiřská čaga obsahuje takové velké množství SOD, které disponuje větším antioxidačním účinkem než dávky vitamínových doplňků (A, C a E), beta karotenu, koenzymu Q10, pycnigenolu (výtažek z kůry pobřežní borovice, rostoucí v lesích jižní Francie), spirulinu, bioflavonoidů a důležitých esenciálních olejů. Čaga je bohatá na antioxidanty, které pohlcují volné radikály a neutralizují je, aby nemohly poškodit buňky v těle.
Chaganela extrakt - obsahuje 25x více antioxidantů než jiné druhy hub jako je Agaricus (žampion brazilský) nebo Lingzhi (viz obrázek 1 a 2). Schopnost antioxidantů se měří na tzv. stupnici ORAC (schopnost antioxidantů pohlcovat volné radikály).
Pro porovnání:
Na 1g čagy musíme sníst = 18kg mrkve = 10 litrů borůvek = 4,4kg pomerančů
Enzym SOD, podávaný ústy (perorálně) je většinou extrahován z jater dobytka. Játra jsou, ale detoxikačním orgánem a dobytek je ve velkochovech dopován růstovými steroidy. Tím se tyto nežádoucí steroidy dostávají do lidského těla. Tyto preparáty jsou při podávání ústy téměř bez užitku, protože enzym SOD bývá narušen žaludečními kyselinami ještě dříve, než se dostane do tenkého střeva, kde by měl být vstřebán. Pitím extraktu ze sibiřské čagy dochází k tomu (jako u požití jakéhokoli nápoje), že tento není zadržován v žaludku, ale ihned pokračuje do tenkého střeva, což je velmi důležité. Ve střevě se účinné látky, včetně enzymu SOD pomalu uvolňují.
Sibiřská čaga, nejen dodává, ale především stimuluje produkci SOD v našem těle, proto se vždy vyplatí užívat výtažek z této houby. Mnoho výrobců používá při marketingových kampaních odkazy na hodnoty SOD a ORAC aniž by skutečně tyto hodnoty byly podloženy řádnými rozbory a měly vztah k propagovanému výrobku (byly tedy pouze zneužity k pouhým reklamním účelům). Námi uváděné hodnoty přinášejí informace o schopnosti čagy neutralizovat oxidační stres, napravovat zhoršený stav organismu a zabránit tomu, aby DNA, poškozená v důsledku aktivity volných radikálů, nepůsobila negativně na geny ochraňující před škodlivými účinky ultrafialového záření (UV) jako je nadměrné sluneční světlo a gamma záření.
Proč sibiřská čaga obsahuje největší množství SOD?
Pokud je bříza napadena agresivní houbou čaga, aktivuje své vlastní obranné mechanismy, aby dokázala s útočníkem bojovat. Čaga čerpá zvýšenou produkci SOD (antioxidanty) z břízy, jakožto součást jejich obranných metabolitů. Bříza se zvýšenou produkcí SOD snaží bránit před rozšířením houby čagy na svém kmeni. Tento boj je však předem prohraný, čaga sílí, rozrůstá se, vytváří zárodečné buňky a nakonec dojde k odumření stromu.
Guru zdraví, jak je nazýván David Wolfe zdůrazňuje, že čaga se za svého života na bříze stává součástí imunitního systému stromu, obranné látky stromu hromadí a koncentruje ve svém těle, a proto má tak silné léčivé a obranné vlastnosti.
David Wolfe se nemůže nikdy splést!
Hodnoty SOD (superoxid dismutázy) jsou totožné jako v ruské farmakologii užívaný pojem chromogenický komplex (soubor chromogenů). SOD klesá s naším stárnutím. Pokud žijeme zdravě, zvyšujeme jeho hodnoty. Čaga obsahuje více SOD než super potraviny jako je tráva z ječmene, mořské řasy, rybí oleje a mnoho aromatických důležitých olejů. SOD jsou vlastně enzymy, které udržují naše membrány ve zdravém a pružném stavu. Výzkum doporučuje jejich užívání proti artritidě a při léčbě rakoviny.
Podle ruského farmakologického slovníku je chromogenický komplex nejdůležitějším indikátorem pro zajišťování kvality čagy. Čaga byla v Rusku zkoumána již od roku 1950, proto zde existuje mnoho vědeckých zkušeností i klinických studií. Ruská sibiřská čaga disponuje největším chromogenickým komplexem (extraktu čagy), který má rozpětí podle sběru a zpracování 50 – 54%.