Co je čaga

Rezavec šikmý (Inonotus obliquus)

Čaga je ruský název pro tmavohnědé tvrdé útvary rostoucí na bříze.

Je pozoruhodnou léčivou houbou, která své živiny čerpá z živé břízy místo půdy a vyživuje se šťávami hostitele. Téměř každá část břízy má léčivé účinky (listy, pupeny, míza, dřevo, kůra). Používá se v lidovém léčitelství a v lékařství již po staletí. Čaga využívá, ale zároveň uchovává energii stromů, kterou následně předává nám konzumentům. Jedná se o život na živém stromě, neocenitelný a nepředstavitelný zdroj energie.

Čaga představuje největší zásobárnu léčivých a uzdravujících vlastností, které můžeme nalézt v jediné houbě nebo bylině.

Koncentruje léčivé složky (jako je betulin, betulinická kyselina, lupeol), které se nalézají v kůře břízy.
chaga_listky2.jpg
 

Její vlastnosti jsou šokující. Každý kdo ji prostudoval, je čagou doslova nadšen.

Tvarem připomíná 100 – 200 mm široké a 40 – 100 mm vysoké bobulovité, tvrdé nosy rostoucí na kůře živých stromů, které se vyvíjejí několik let. Ideální plodnice čagy je stará 25 roků. Výskyt houby čaga je poměrně vzácný, a to i v hlavních pěstitelských oblastech na Sibiři. Čaga roste na stromech, které stojí na velmi zvláštních místech v lese, obvykle na významných místech.

Černá povrchová vrstva (sklerocium), je  velmi bohatá na melanin a odpovědná za anti-oxidační účinky čagy.
Oranžově hnědá vrstva uvnitř (plodnice), se podobá korku a obsahuje biologicky aktivní látky příznivě působící na lidský organismus. 

Více o: ORAC TEST
 
Copyright ©2013 - 2017 Chaga klub přátel Chaganela. All rights reserved.

Pracuji

100% Complete